Site name

DANTŲ PROTEZAVIMAS

Dantų protezavimas– tai procesas, kurio metu yra atkuriami prarasti, nusilpę, daug kietųjų audinių netekę ar estetinę išvaizdą praradę dantys, kai kiti gydymo būdai nepakankami. Pagrindinis protezavimo tikslas – sugrąžinti visavertę dantų kramtymo funkciją, užtikrinant jų estetinę išvaizdą.

Pagrindiniai protezų tipai:

Išimamieji dantų protezai:

Plokšteliniai dantų protezai – gaminami iš polimerinės plastmasės ir garnitūrinių dantų, parinktų atsižvelgiant į paciento dantų spalvą, formą, veido formą ir pageidavimus.

 

Daliniai išimamieji protezai, skirti pacientams, netekusiems kelių dantų kažkuriame dantų lanke (viršutiniame ir/ar apatiniame), įskaitant galinius dantų eilių defektus. Išimami daliniai plokšteliniai dantų protezai tvirtinami prie kaimyninių dantų apkabėlėmis ar kabliukais. Paminėtina, kad dantų plokštelė gali būti pagaminta ir vienam dantukui.

 

Pilni išimamieji dantų protezai – protezai, skirti pacientams, netekusiems visų dantų viršutiniame ir/ar apatiniame žandikaulyje. Priklausomai nuo burnos gleivinės, kaulo kiekio ir išreikštumo, protezai laikosi vakuumo pagalba. Pilnų protezų laikymąsi gali pagerinti fiksavimas ant implantų.

 

Lanko atraminiai protezai – protezai, skirti daliniams dantų eilių defektams atkurti, įskaitant galinius dantų eilių defektus. Šie protezai gaminami iš metalinio karkaso, dengto plastmase, bei parinktų dirbtinių dantų. Lanko atraminis protezas laikosi apkabėlių (specialių metalinių lietų kabliukų) pagalba už dantų. Lanko atraminio protezo pranašumai:

  • Tolygiau paskirstomas kramtymo krūvis dantenoms bei kaului;
  • Mažiau apkraunami atraminiai dantys;
  • Stabilesni, plonesni, geresnio laikomumo protezai, lyginant su plokšteliniais protezais, todėl yra geriau toleruojami pacientų, trumpesnis protezo adaptacinis laikotarpis.

 

Neišimami – fiksuotieji dantų protezai

Tai pilni ar daliniai vainikėliai, tiltai, laminatės, taip pat vainikėliai ant implantų, fiksuojami ant esamų, protezavimui paruoštų dantų. Fiksuotieji dantų protezai atstato netektus danties kietuosius audinius, kramtymo efektyvumą bei estetinę išvaizdą.

Metalo keramikiniai protezai (pilni ar pusiniai) yra pagaminti iš metalinio karkaso, padengto keramikos sluoksniu, atitinkančiu paciento dantų spalvą ir anatomiją. Metalo keramikos vainikėliais galima protezuoti pavienius dantis bei dantų eilių defektus (tiltiniai protezai).

 

Bemetalės keramikos protezai – tai protezai, gaminami iš bemetalių karkasų, savo tvirtumu prilygstančių metalui. Bemetalės keramikos vainikėliai gaminami frezuojant (cirkonio oksido vainikėliai) arba taikant sluoksniavimo metodiką (presuota keramika). Tokie protezai yra laidūs šviesai, estetiški, lengvi ir atrodo natūraliausiai iš šiuo metu siūlomų protezavimo konstrukcijų.

 

 

Lieti metaliniai protezai gaminami tik iš metalo. Jie tinkami tada, kai pacientui nėra svarbus dantų estetinis vaizdas ar reikalinga protezuoti galinius, sunkiai pasiekiamus dantis, kuriems reikalinga patvari konstrukcija arba gaminant stipresnį tiltinį protezą.

Dantų protezai ant implantų

Implantai naudojami tada, kai reikalinga atstatyti vieną, kelis ar visą eilę netektų dantų. Danties implantas atstoja trūkstamo danties šaknį, ant kurios tvirtinamas pagamintas danties vainikėlis.

Vainikėliai ant implantų gali būti pagaminti iš metalo ar bemetalės keramikos.

 

Plastmasiniai dantų protezai skirti naudoti laikinai, kol gaminami nuolatiniai dantų vainikėliai. Šie protezai nėra ilgaamžiai, kaip keramikiniai ar metaliniai vainikėliai, tačiau yra tvirti ir yra pritaikyti atlaikyti įprastą kramtymo krūvį.